Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měsíc a lunární cyklus

MĚSÍC a LUNÁRNÍ CYKLUS

Stáří Měsíce je 4,6 miliardy let. Jeho průměr je  3 476 Km, jeho hmotnost je 1/81 hmotnosti Země. Vzdálenost Měsíce od středu Země je 384 403 Km Na jeho rovníku dosahuje teplota v poledne 127 stupňů a v noci je mínus 173 stupňů. Doba oběhu Měsíce kolem Země je shodná s dobou rotace, a proto je vidět stále jen jedna tzv. přivrácená strana Měsíce. Měsíc svítí odraženým slunečním světlem, nemá žádnou atmosféru a na jeho povrchu se nachází voda. Na Měsíci najdeme pevniny s hornatým terénem s mnoha krátery a moře s plochými planinami. Měsíc vznikl pravděpodobně na oběžné dráze kolem Země jako důsledek velké kolize Země s kosmickým tělesem o rozměrech Marsu.

faze-mesice.jpgZákladní fakta o lunárním cyklu:

  • Měsíc se vždy zdržuje 2-3 dny v jednom znamení Zvěrokruhu (např.“prochází znamením Panny“)
  • Putování Měsíce má několik fází (Novoluní, Dorůstající Měsíc, Ubývající Měsíc, Úplněk)
  • Rozlišujeme Sílu Měsíce (stoupající a klesající)
  • Lunární kalendář tvoří Lunární roky, Lunární měsíce a Lunární dny


FÁZE MĚSÍCE:

NOVOLUNÍ
Měsíc stojí mezi Zemí a Sluncem, je se Sluncem v jedné linii. Obrací k nám svou černou, rubovou stranu a není vidět. V kalendářích bývá znázorňován jako černě vybarvené kolečko. Je to vhodný den k  půstu, zbavování se zlozvyků, pro řez nemocných stromů. Psychika bývá oslabená a nestabilní, pociťujeme osamělost a pesimismus. Metabolismus pracuje rychleji než jindy. Nemoci se rázem zhorší, přibývá úrazů a havárií. Imunita bývá snížená. Vládne podrážděnost, nervozita, agresivita. Novoluní je vhodné k očištění a zbavení se všeho, co nám brání v růstu. Má paradoxně pozitivní asociace jako „nový začátek" a tudíž se jeho síla hodí jako inspirace pro nastartování nových projektů.

DORŮSTAJÍCÍ MĚSÍC (přibývající), I. čtvrť
Objevuje se zleva doprava putující, ke Slunci přivrácená strana Měsíce. Ukáže se srpek Měsíce ve tvaru D (Dorůstá). Nastává  I. fáze Měsíce, trvající 6-8 dní.  Pak přichází II. fáze Měsíce, která končí úplňkem. Dvojnásobnou účinnost má všechno, co tělu dodáváme, co ho posiluje. Čím víc Měsíc dorůstá, tím hůř se hojí rány a operace. Prádlo se špatně vypere, rodí se více dětí. Klíčová slova: přivádí, plánuje, přibírá, buduje, absorbuje, vdechuje, ukládá energii, sbírá síly, vyzývá k tomu, abychom se šetřili a zotavovali. Souvisí s procesem nasycování a růstu, možných pozitivních okolností pro získání vlastních sil a možná i materiálního zabezpečení.

ÚPLNĚK
Měsíc má za sebou polovinu cesty kolem Země, jeho strana přivrácená ke Slunci stojí na nebi jako světlý kotouč. V kalendářích je zaznamenán jako světlé nebo nevybarvené kolečko. Jasně cítíme jeho sílu, u lidí se projevuje náměsíčnost, rány více krvácejí, vhodný den na sběr bylin, zvyšuje se kriminalita, rodí se nejvíc dětí. Metabolismus pracuje pomaleji. Psychika bývá velmi zatížená, projevují se výkyvy emocí a nálad. Má naplno rozproudit v těle člověka energii - bohužel spíš v tom negativním slova smyslu a potenciálně destruktivní city mohou „zkratovat" naše rozumné uvažování.

UBÝVAJÍCÍ MĚSÍC (couvající), II. čtvrť 
Měsíc putuje dál, vidíme ho ve tvaru C (couvající) začíná asi třináctidenní fáze ubývajícího Měsíce, III. a IV. fáze. Daří se operace, domácí práce, můžeme více jíst a přitom neztloustneme. Je výhodné setí a sázení kořenové zeleniny. Klíčová slova: vyplachuje, vypocuje a vydechuje, vysouší, vyzývá k aktivitě a vydávání energie. Je obdobím pozitivní energie.

Fáze měsíce je však možné sledovat ještě podrobněji, protože se působící energie a vliv měsíce mění přibližně každé asi 3 a půl dny.

LUNÁRNÍ CYKLY rozepsané podrobněji najdete zde: www.mesicnibohyne.estranky.cz/clanky/faze-luny-a-jejich-vyznam-v-nasem-zivote.html

Aktuální lunární kalendář a informace ke konkrétnímu dni najdete zde

www.spektrumzdravi.cz/lunarni-kalendar-2012/

 

SÍLA MĚSÍCE:

Rozlišujeme STOUPAJÍCÍ a KLESAJÍCÍ sílu Měsíce, která má vliv na růst rostlin, kvalitu ovoce.. Nemá nic společného s fázemi.

 

Stoupající sílu mají znamení Zvěrokruhu od zimního slunovratu k letnímu slunovratu (21.12 – 21.6.) Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, (Blíženci)

Je to síla zimy a jara, znamená pozvolné přibývání, expanzi a rozkvět. Čas sklizně, stoupají šťávy, zelenina a ovoce jsou obzvlášť sťavnaté, vývoj rostlin na povrchu je zvýhodněn.

 

Klesající síla se týká znamení druhé poloviny roku: Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, (Střelec)

Je to síla léta a podzimu a znamená zralost, sklizeň, zánik, odpočinek. Čas sázení, šťávy se stahují dolů, podpora tvorby kořenů.

 

LUNÁRNÍ ROK, měsíc a den:

Lunární rok má stejně jako běžný kalendářní rok 12 měsíců, ale má pouze 354 dny, což je o 11 dní méně. Pro dorovnání těchto dvou cyklů se  jednou za 3 roky vsune do lunárního roku 1 měsíc navíc.

 

Lunární měsíc začíná a končí Novoluním a mívá 29 nebo 30 dní.

 

Lunární den  trvá od východu Měsíce do jeho západu a nemá tedy nic společného se vstupem Měsíce do astrologického znamení ani s kalendářním (slunečním) dnem. Lunární den je skoro o hodinu delší než sluneční den a Měsíc následujícího dne vychází vždy později než předešlého dne. Lunární měsíc může mít 29 nebo 30 lunárních dní. První a třicátý lunární den mohou mít různou délku, od několika minut po 24 hodin. Čím je lunární den kratší, tím intenzivněji se v něm vše odehrává.

Každý lunární den má svoji specifickou energii, kterou na nás působí. Žití v souladu s těmito energiemi nám přináší snadnější a rychlejší zdolávání cest a překážek, které se v našem životě objevují. Znalost energií lunárních dní nám usnadňuje orientaci v každodenních situacích a dává nám možnost žít v harmonii sám se sebou, ale i s okolním světem.

V lunárním dni dále rozlišujeme Lunární ráno, Lunární den, Lunární večer a Lunární noc.

Lunární ráno – začíná východem Měsíce (může být např.i v noci)  – vládne nestabilita, zejména v emocích a náladách

Lunární den – negativní emoce, popudlivost, energeticky náročné výkyvy emocí, sny bývají prorocké a přinášejí důležité informace

Lunární večer – emoce jsou více pod kontrolou, projevuje se  hloubavost, pomalost, sebedůvěra, odpoutanost, klid

Lunární noc – projevuje se slabost, bezmocnost, deprese,  osamělost, stesk, uzavřenost

 

Vliv cyklu Měsíce

Od dávných věků žili lidé v souladu s přírodními zákony a rytmy, aby si zajistili přežití. Sledovali denní čas, měsíční a roční období, postavení Slunce, Měsíce a ostatních planet a hvězd. Zjistili, že Měsíc ovlivňuje naši planetu a veškerý život na ní a to jak na fyzické (příliv a odliv), tak na energetické úrovni.

Již dávno lidé objevili, že Měsíc má vliv na:

 

příliv a odliv, rození dětí, změny počasí, menstruační cyklus

zvířata – chovají se jinak v určitých fázích Měsíce

každodenní činnosti - štípání dříví, vaření jídla, stříhání vlasů, práce na zahradě, hnojení, praní, užití léků, operace

podávání léků a operace – jsou-li prováděny v určitých dnech, velmi pomohou a v jiných dnech vůbec ne, nebo dokonce uškodí – nezávisle na dávce a kvalitě léků a umění lékaře

jídlo – v některých dnech pomáhá, v jiných spíše škodí

rostliny - Měsícem je ovlivněno vysazovaní, pěstování a sklizeň plodů

byliny  - jsou-li nasbírané v určitou dobu obsahují více účinných látek

okamžik provedení - závisí na něm úspěch celé činnosti

 

Obecně můžeme vliv Měsíce chápat asi takto:

 

Když Měsíc přibývá, dodává energii a sílu a tímto principem působí na všechny věci kolem nás. Například když chceme, aby něčeho přibilo, aby rostlina dobře rostla, zasaďme ji ve fázi přibývajícího Měsíce, protože od něj dostane sílu a energii, ne obráceně. Když víme, že přibývající Měsíc dává a posiluje, jakýpak má asi vliv na naši životosprávu? ..přece posilující a nabývající. Je tedy logické, že tyto dny jsou naprosto nevhodné k hubnutí, naopak v tyto dny můžeme snadno přibrat. Chcete-li, aby hubnutí bylo snazší a efektivnější, započněte ho ve fázi ubývajícího Měsíce. Při ubývajícím Měsíci bude mít vaše hubnutí se stejnou „námahou“ lepší výsledky. A tak je to se vším. Když něco chcete nechat přibýt, vyrůst, zvětšit, nabýt, vzniknout atd.. – vždy pracujte s přibývajícím Měsícem.

 

A naopak, když chcete nechat něco ubýt, vyprázdnit, vyčistit, odstranit, vyoperovat atd., dělejte to vždy, když Měsíc ubývá. Všechny tyto činnosti budou podstatně úspěšnější. Toto je jednoduchý princip, jak snadno v běžném životě využít sílu přibývání nebo ubývání Měsíce.

 

Vliv znamení

Naši předkové také zjistili, že vhodná doba např. ke sbírání určité rostliny trvá každý měsíc 2 – 3 dny a Měsíc přitom prochází vždy kolem stejných hvězd. Rozlišili typickou povahu každé konstelace, určili jich 12 a dali jim 12 různých jmen. Tak vznikl Zvěrokruh: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby.

 

 

mesic-10-15.jpg

 

Dny lunárního měsíce

Luna oběhne kolem Země za 29 dnů, 12 hodin, 44 minut a 3 vteřiny. Prvý den tohoto cyklu se začíná novoluním, tedy fází, kdy je Měsíc obrácen k Zemi svou neosvětlenou částí a je tedy neviditelný. Každý den lunárního měsíce (který je o něco kratší než dvacet čtyři hodiny) má v sobě jisté vibrace vesmíru, které mají souladný nebo nesouladný vliv na život. Znalost lunárního cyklu nám dovolí žít v souladu s rytmem přírody. Díky tomu se můžeme vyhnout mnoha strastem a omylům. Příznivé dny využijme k dosahování životních cílů. Pamatujme, že lunární měsíc začíná ode dne novoluní.

 


 

1. Lampička (novoluní).

Vhodný moment pro plánování nových důležitých předsevzetí, ale také pro bilancování, analyzování minulosti. Nepřehánějte fyzickou aktivitu. Posilujte schopnost odpouštět, promíjet. Lidé narození v tento den se dožijí dlouhého věku. Sny této noci naznačují radostné příhody.

 

2. Roh hojnosti.

Promítněte si všechno, co se dnes dozvíte a uvažte, co může být z těchto informací pro vás užitečné. Začněte prakticky realizovat nové plány. Prokažte štědrost a porozumění. Nedovolte si ani nejmenší projev lakomství, agrese nebo hrabivosti. Lidé narození tento den mívají šťastný život. Na dnešní sny zapomeňte, protože se nesplní.

 

3. Gepard.

Dokonalý den pro fyzickou aktivitu. Buďte stále v pohybu, sportujte, přibyde vám síla. Velký význam má dnes vytrvalé úsilí o realizaci vytýčeného cíle, spoléhání na sebe sama. Pasivita znamená bezbrannost. Sbírejte sílu k obraně. Lidé narození v tento den mají před sebou bouřlivý život. O sen se nezajímejte, je bez významu.

 

4. Strom poznání.

Prožijte den o samotě. Prohlubujte svou oduševnělost. Uvažujte o motivech vlastního postupu. Nevhodný čas pro důležité rozhodování, pro kácení stromů a trhání květů. Člověk v tento den narozený bude konfliktní a samolibý. Sen si zapamatujte, přináší nějakou zprávu.


5. Jednorožec.

Pokud chcete něco ve svém životě změnit, začněte dnes. Dnes se můžete „znovu zrodit", začít prosazovat nové a kvalitní vlastnosti, měnit se z nitra. Hodně se procházejte, vystříhejte se pokrmů z masa. Nicnedělání může být potrestáno. Člověk narozený v tento den bude trpělivý a vyrovnaný. Dnešní sen je bez významu.

6. Jeřáb.

Pozitivní doba k rozuzlování karmických záležitostí, posilování intuice a psychického vnímání, šíření lásky kolem sebe. Vhodný den pro omlazovací kúru. Člověk v tento den narozený bude mít šťastný život. Sen se splní pod podmínkou, že se o něm nikomu nezmíníte.

 

7. Kohout.

Bude nutné se zřejmě vyvarovat různých provokací a nepěkných příhod. Slovo dnes vyslovené má obrovskou moc. Při řešení problémů je vhodný kompromis. Nejezte tento den ani vejce ani maso. Dobrý čas pro bílou magii. Nevhodný pro stomatologickou léčbu. Člověk narozený v tomto dni se bude těšit ze svého zdraví a bude žít aktivním životem. Sen naznačuje dobré příhody.

 

8. Fénix.

Symbol pokání a očištění. Dnes můžete začít očišťující kúru nebo půst. Osvoboďte se od starých záležitostí, které vás trápí. Pochopte je, odsuďte, skončete s nimi jednou provždy, protože jen tak můžete vědomě změnit způsob života. Ovládněte sklon k sobectví. Člověk tento den narozený zpočátku vypadá jak nehezké káčátko, postupem života se z něj stane krásná labuť. Sen této noci je bez velkého významu.

 

9. Netopýr.

Emanace ničivé energie, sklon ke zlu a černé magii. Dnes je organismus citlivý na nečistoty, jedy (i emocionální), fóbie. Nedívejte se příliš do zrcadla. Neangažujte se pro nové záležitosti. Napravte bludy a způsobené křivdy. Promíjejte, vmyslete se do situace jiných. Snažte se o smíření. Člověk narozený v tento den má před sebou mnoho let života. Dnešní sen se splní.

 

10. Vodotrysk.

Skvělý den pro uvolnění, relaxaci, objevování nových pramenů energie, vzpomínky z minulých životů. Doba pro meditaci, harmonickou společnost, případně pro začátek stavby domu nebo opravy různého druhu. Člověk narozený v tento den bude nadšeným cestovatelem. Sen může přinášet obrazy z minulého života.

 

11. Ohnivý meč.

Neklidné energie naruší váš klid. Nadměrná aktivita může být škodlivá. Uklidněte se například jemnou hudbou, procházkou, meditací, uchovejte si vnitřní klid. Ukončete započaté záležitosti. Člověk narozený v tento den bude dlouho žít a bude mít zvláštní rozumové schopnosti. Sen může být nepříjemný.

 

12. Pohár.

Den vhodný k pročištění, rozvíjení schopností, ke kontrole emocí intelektem. Pomáhejte všem, kteří pomoc potřebují, rozdávejte dárečky. Lidé narození v tomto dni jsou svědomití a klidní. Splnění snů je jisté.

 

13. Svastika.

Doba vhodná pro zabývání se magií, okultismem, esoterikou, reinkarnací. Vhodné pro navazování kontaktů s neviditelným světem. Rozvíjejte schopnosti mediální. Talismany zhotovené tento den mají neobvyklou moc. Osud dává dlouhý život tomu, kdo se narodil tento den. Sen zjeví pravdu.

 

14. Trubka.

Vhodný den pro účelné jednání a působení, k používání informací. Nepřísluší dívat se do zrcadla, zabývat se magií a používat voňavku. Dobré podmínky jsou pro začátek nového předsevzetí. Lidé narození tento den mají skvělou budoucnost. Sen naznačuje veliké změny.

 

15. Had.

Aktivizace naší druhé povahy, ukryté přes den. Tvořivost. Nutno ovládnout sklon k náruživosti, snažit se o vnitřní rovnováhu. Nejezte jablíčka. V tento den se rodí lidé s netypickými sexuálními sklony. Sen ukazuje skrytá přání.

 

16. Motýl.

Jeden z nejlepších, který má v sobě soulad, vyrovnanost, spravedlnost. Čistící den. Snažte se o skromnost v jídle a pití, o vnitřní klid. Sex je dnes zcela zakázán. Nejezte živočišné pokrmy ani houby. Člověk v tomto dni narozený bude mít silný smysl pro spravedlnost. Zdát se vám může něco, po čem podvědomě toužíte.

 

17. Zvon.

Den ideální k flirtování, pro záležitosti lásky, uzavírání manželských svazků. Má v sobě životní radost. Prožijte ho v milé společnosti při dobrém jídle a pití, ale vše s mírou, protože jinak se mohou snadno dostavit agresivní sklony. V tomto dni narození lidé mají výjimečně šťastnou budoucnost. Sen se může splnit během tří dnů.

 

18. Zrcadlo.

Den tíživý, složitý, pasivní. Snažte se o pozitivní myšlení, nejlépe bude, když se pustíte do meditací. Vhodné pro jednodenní půst. Nekuřte ani nepijte alkohol. Nejvhodnějším pokrmem jsou ořechy. Člověk zrozený v tomto dni si sám bude vytvářet svou budoucnost. Sen se záhy splní.

 

19. Pavouk.

Den těžký a nesouladný. Můžete pocítit vliv negativní karmy z minulých životů, negativních vlivů vedených proti vám, přijdou různá pokušení, před kterými vás ale uchrání modlitba, meditace a vnitřní klid. Člověk v tento den narozený prožije v životě dosti těžkostí. Noc přináší zlověstné sny.

 

20. Orel.

Velmi dobrý den je ve spojení s oduševněním, s oceněním tradičních hodnot. Prožijte ho v rodinném prostředí. Všechny záležitosti se vyřídí samy, bez vaší intervence. Člověk v tento den zrozený bude upřímný. Pokud si zapamatujete dnešní sen, může se splnit.

21. Kůň.

Tvořivý den. Přináší odvahu, rezolutnost, obětavost. Vhodný je pro spojení, sjednocení. Není dobré ho prožívat o samotě, ani v egoistickém zahledění se do sebe. Příznivý pro změnu práce, výlety, především po vodě. Lidé narození tento den mají zajímavý životní běh. Sen věští zajímavé příhody.

 

22. Slon.

Moudrost, stálost, hledání nových idejí. Přeje studiu, meditaci, morálním autoritám. Není vhodný konzervativní přístup k jakýmkoliv záležitostem. Kdo se narodil v den Slona, bude mít poměrně dlouhý, stálý životní běh. Dobré, souladné dny.

23. Krokodýl.

Jeden z pochmurných dnů. Může přinést nesouladnou příhodu, nehodu. V okolí se může objevit sklon k agresivitě. Zůstaňte raději doma, dnes nic nevyřídíte. Věnujte se pozitivnímu myšlení. Pijte mléko nebo podmáslí. Člověk narozený v tento den bude mít jednotvárný běh života. Sny bez velkého významu.

 

24. Medvěd.

Hledání vyšších hodnot, ale také příliv sexuální energie. Vhodná doba pro studium i oplodnění. Objevení doposud skrytých možností. Sklon mít dům, domácnost, rodinu. Lidé narození tento den mohou mít problémy s lakomstvím a nadváhou. Sen se záhy splní.

 

25. Nádoby s živou a mrtvou vodou.

Nekonejte dnes nic důležitého. Prohlubujte vlastní oduševnění. Prožijte den o samotě, dbejte o niterný klid a vyrovnanost. Neuskutečňujte žádná důležitá rozhodnutí. Člověk narozený v tomto dni se dožije mnoha let a klidného stáří. Sen se nikdy nesplní.

 

26. Obojživelník (amfibie).

Kritický den. Možnost různých ztrát, setkání se s krutostí a mstou. Možnost změny světového názoru. Pokud máte problémy, poraďte se s člověkem moudrým, vám nakloněným. Nehovořte dnes mnoho, spíše naslouchejte. Lidem narozeným v tento den osud zaručuje bohatý a šťastný život. Sen bez velkého významu.

 

27. Žezlo.

Duchovní den, kdy se snadněji porozumí různým vztahům, souvislostem mezi lidmi a událostmi. Vhodná doba pro meditace. Dnes se nesmí pít alkohol ani budovat vzdušné zámky. Člověk narozený v tento den je vnímavý, s vyvinutou intuicí. Sen naznačuje skryté tužby.

 

28. Lotos.

Vhodný den pro osoby zabývající se parapsychologií, jasnovidectvím, esoterikou, okultismem, feng-shui. Dobrá doba i pro koupi domu, různé opravy, přesazování rostlin. Dbejte o dobrou náladu. Člověku narozenému v tomto dni půjde vše bez námahy. Snům nevěnujte pozornost.

 

29. Sépie.

Stagnace, frustrace. nedůvěra v sebe i jiné. Nezačínejte žádné nové záležitosti, protože se snadno můžete stát obětí podvodu, úskoku. Vyhněte se sklonu k depresi. Lidé zrození v tento den mají velmi dynamický běh života. Sny si pamatujte, jsou prorocké.

 

30. Zlatá labuť.

Poslední den měsíčního cyklu, vhodný pro realizaci plánů, úvah, vyplácení dluhů, hodnocení. Talismany zhotovené v tento den mají velikou moc. Den prožijte v souladu se sebou i s ostatními. Člověk narozený v tento den se dožije dlouhého věku. Dobré sny se splní, na zlé zapomeňte.

Více se dozvíte v Lunárním kalendáři Spiritu – Průvodce šťastnou budoucností 2009, který nyní zakoupíte u všech prodejců s tiskovinami.
(han)

 

 

Doplněno a přepracováno z původního zdroje

http://www.spektrumzdravi.cz/vliv-mesice/faze-mesice/

a

http://doplnek.com/content/dny-lunarniho-mesice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

נערות ליווי

(Henrydouct23453, 18. 6. 2022 13:32)

"When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Cheers!"
https://israily-escort-ral.tk/news/mitikahe

Lunární den

(Monika, 5. 7. 2017 15:11)

Dobrý den,prosím,ráda bych věděla,jaký lunární den připadl na den 24.4.1969,1.4.1988 a 21.10.1992,popř.kde by se toto dalo zpětně zjistit. Děkuji.

Očkování

(Katka, 6. 5. 2016 13:52)

Dobrý den, PROSÍM VÁS, která fáze měsíce je vhodná pro očkování? Čeká nás první vakcína u syna (1rok a půl), už to nelze více oddalovat. . . ráda bych podpořila dobrou reakci vhodným datem.
Děkuji moc :o).